Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Styczeń 2020

Ukraina. „Zielony” wodór

23-01-2020

Niemcy zamierzają uruchomić produkcję „zielonego" wodoru na Ukrainie. Projekt demonstracyjny jest planowany do realizacji w ramach niemiecko-ukraińskiego partnerstwa energetycznego H2. Strona niemiecka ogłosiła gotowość do rozpoczęcia badań, a następnie, na podstawie wyników, stworzy projekt demonstracyjny.

 - Od 2021 r. przejdziemy do technicznego planowania projektu i opracowania niezbędnych ram regulacyjnych, a na początku 2022 r. do jego wdrożenia - podkreślają niemieccy partnerzy.

Według wstępnych szacunków, Ukraina ma wszystkie niezbędne warunki do efektywnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii, ich konwersji na wodór i produkcji z niej dodatkowych produktów.

- Nasz kraj ma gazociągi połączone z Niemcami i Europą, gotowe do eksportu wodoru lub przetworzonych związków węglowodorów otrzymywanych z wody i „zielonej" energii elektrycznej. Ukraina, ze względu na dużą liczbę wolnych gruntów nieodpowiednich dla rolnictwa, może wytwarzać dużą ilość takiego „zielonego" wodoru w elektrowniach hybrydowych, pracujących m.in. przy pomocy generatorów wiatrowych lub paneli słonecznych - wyjaśnia Ministerstwo Energii i Ochrony Środowiska. 

Ministerstwo jest przekonane, że dzięki istniejącej infrastrukturze Ukraina może stać się głównym producentem wodoru w Europie i dostawcą gazu ziemnego z dodatkiem „zielonego" wodoru do Niemiec.

Więcej...

01/2020 Komentarze (0)

Magazyn energii na górze Żar

14-01-2020

Do końca maja przyszłego roku PGE Energia Odnawialna zbuduje na górze Żar - obok należącej do spółki farmy fotowoltaicznej - kontenerowy magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh. System dostarczy konsorcjum, którego liderem jest MY-SOFT, spółka od wielu lat specjalizująca się w tego typu zamówieniach. Będzie to instalacja demonstracyjna, służąca realizacji projektu badawczo-rozwojowego pn. „Magazyn energii adaptujący farmę PV do pracy w inteligentnych sieciach elektroenergetycznych".

Celem projektu, który został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jest zweryfikowanie możliwości świadczenia usług systemowych służących stabilizacji i regulacji pracy sieci dystrybucyjnych średniego napięcia za pomocą magazynów energii, opartych o ogniwa litowo-jonowe.

Nasze najnowsze przedsięwzięcie badawczo-rozwojowe, realizowane we współpracy z CIM-mes Projekt, spółką specjalizującą się w wykonywaniu wysoko wyspecjalizowanych obliczeń inżynieryjnych, jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Obecnie można zaobserwować stały wzrost zainstalowanej mocy w odnawialnych źródłach energii (energia wiatrowa, słoneczna), co wymaga opracowania nowych metod stabilizacji pracy sieci elektroenergetycznych, a w szczególności sieci średniego napięcia - mówi Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna. Stosowane dotychczas metody wykorzystujące duże jednostki wytwórcze, posiadające odpowiednie rezerwy mocy, okazały się niewystarczające.

Więcej...

01/2020 Komentarze (0)

Azerski i turkmeński gaz dla Europy

09-01-2020

Państwowa Kompania Naftowa Azerbejdżanu (SOCAR) ogłosiła pełną gotowość rurociągu transanatolijskiego (TANAP) do transportu gazu do Europy.

Gaz z Azerbejdżańskiego pola Szah Deniz-2, produkowany na Morzu Kaspijskim przez międzynarodowe konsorcjum pod przewodnictwem BP, dotarł 15 czerwca 2019 r. - w historycznym dla Azerbejdżanu „Dniu Ocalenia Narodowego" - do granic Turcji i Grecji za pośrednictwem gazociągu transanatolijskiego (TANAP), podała Państwowa Spółka Energetyczna Azerbejdżanu (SOCAR).

Początkowa przepustowość rurociągu TANAP wynosi 16 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Około 6 miliardów metrów sześciennych zostanie dostarczona do Turcji, reszta - do Europy, gdzie gaz będzie płynął po zakończeniu w 2020 roku budowy TAP, który będzie połączony z TANAP na granicy turecko-greckiej.  Przepustowość TANAP ma następnie zostać zwiększona do 23 mld m3 rocznie, i  do 31 mld m3 rocznie do 2026 roku.

TANAP stał się najważniejszym ogniwem w Południowym Korytarzu Gazowym, przeznaczonym do transportu gazu ziemnego produkowanego na polu Shah-Deniz-2 w Azerbejdżanie, początkowo do Turcji, a potem dalej do Europy. Rurociąg z tureckiej granicy z Gruzją do Eskisehir w Turcji rozpoczął pracę podczas międzynarodowej ceremonii otwarcia w dniu 12 czerwca 2018 r. Komercyjna dostawa gazu do Turcji trwa od 30 czerwca 2018 r.

Koszt TANAP wyniósł około 9.3 miliardów dolarów. Udziałowcy TANAP: Azerbejdżański Southern Gas Corridor CJSC (51%), turecki SOCAR Turkey Enerji (7%), turecki Botas (30%), brytyjski BP (12%).

Więcej...

01/2020 Komentarze (0)

USA nowy pomysł na gaz dla Europy

03-01-2020

Po wysiłkach blokowania rosyjskich dostaw gazu do Europy i przekonywaniu jej o potrzebie zakupu amerykańskiego surowca, ostatnio administracja USA usilnie stara się o zainteresowanie Starego Kontynentu gazem z Izraela.

Do niedawna Izrael polegał na imporcie surowców energetycznych Odkrycie u śródziemnomorskich wybrzeży złóż gazu Tamar, Lewiatan (130 km od Hajfy) oraz Karish i Tanin, spowodowało, że kraj myśli już nie tylko o zaspokojeniu własnych potrzeb, ale i eksporcie. Szacuje się, że izraelskie pola gazowe warte są 240 mld dolarów.

Tylko zasoby znajdującego się na Morzu Śródziemnym złoża Lewiatan, jednego z największych odkrytych złóż gazu na świecie w ostatniej dekadzie, szacowane są na ok. 622 mld metrów sześciennych. Pole gazowe na szelfie Morza Śródziemnego, znajduje się w pobliżu morskiej granicy Libanu z Izraelem, 47 km na południowy zachód od pola Tamar. Pod polem gazowym, na głębokości 5,8 km, zakłada się, że istnieje pole naftowe, którego potencjał, z prawdopodobieństwem 17%, wynosi 3 miliardy baryłek.

Izraelsko - amerykańskie konsorcjum

W 2015 roku rząd Izraela osiągnął porozumienie z amerykańsko-izraelskim konsorcjum w sprawie zagospodarowania tego ogromnego podmorskiego złoża gazu. W jego skład wchodziły amerykański koncern Noble Energy i izraelski Delek Drilling Group, kontrolujący większą część złóż znajdujących na terytorium Izraela. 

Więcej...

01/2020 Komentarze (0)

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: