Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Marzec 2020

Polska – Ukraina: Nie połączy nas gazociąg?

31-03-2020

Polskie władze robią wiele, by Polska stała się hubem gazowym tej części Europy. Terminal LNG, gazociąg Polska - Litwa (rusza właśnie budowa) i projektowany nowy gazociąg Polska - Ukraina miały pozwolić Polsce eksportować zaimportowany m.in. z USA i Kataru dalej na Wschód i Północ Europy. Od kilku lat polski rząd wskazuje jako strategiczny cel uruchomienie drogi dostaw dużych ilości gazu z terminala LNG w Świnoujściu, a w przyszłości także z Baltic Pipe, na Ukrainę i na Słowację.

W grudniu 2019 roku polski prezydent Andrzej Duda ogłosił, że Polska stanie się jednym z centrów gazowych w Europie. Od 2022 r. odmówi zakupu gazu od Gazpromu i całkowicie przejdzie na dostawy z Norwegii i amerykańskiego LNG oraz własnego wydobycia.

Ukraina, Polska i Stany Zjednoczone podpisały nawet w sierpniu 2019 roku memorandum w sprawie dostaw gazu na Ukrainę przez Polskę. Objętość powinna wynosić sześć miliardów metrów sześciennych rocznie. Na konferencji prasowej przedstawiciel polskiego rządu ds. infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział, że Warszawa nalega na budowę nowego gazociągu o długości 110 kilometrów. Następnie wskazano, że przepustowość istniejącego gazociągu na granicy w punkcie Hermanowicach wynosi tylko 1,6 miliarda metrów sześciennych rocznie.

Planowane od lat połączenie gazowe Polska - Ukraina zakłada budowę nowego gazociągu pomiędzy węzłami Hermanowice na terytorium Polski i do najbliższych magazynów gazu po stronie ukraińskiej - Bilcze-Wołycia, koło Stryja. Łączna długość gazociągu po polskiej i ukraińskiej stronie to około 112 km. 

Więcej...

03/2020 Komentarze (0)

51 proc. małych firm świadomych ekologicznie

25-03-2020

Działania proekologiczne stają się coraz ważniejsze dla wszystkich Polaków. Jesteśmy przedsiębiorcami, pracownikami i konsumentami, więc ta postawa znajduje swoje odzwierciedlenie w priorytetach firm. Wyniki badania „Leasing Index 2019" zrealizowanego przez Santander Leasing wskazują, że ponad 50 proc. z nich podejmuje działania mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

• 51 proc. małych przedsiębiorstw stara się ograniczać wytwarzanie odpadów.
• 53 proc. firm prowadzi segregację odpadów w trosce o ochronę środowiska.
• 41 proc. przedsiębiorców coraz częściej korzysta z elektronicznych dokumentów (takich jak np. elektroniczne faktury) w celu ograniczenia zużycia papieru.
• Wykorzystywanie ekologicznych towarów w prowadzonej działalności deklaruje 30 proc. małych firm.
• Spośród małych przedsiębiorstw 29 proc. rozważa inwestycje w ekologiczny i efektywny energetycznie sprzęt.

 - Należy wziąć pod uwagę, że badanie dotyczy firm zatrudniających do 49 osób. Małe przedsiębiorstwa często nie mogą sobie pozwolić na przygotowywanie strategii CSR czy na duże inwestycje w ekologię. Optymizmem napawa jednak fakt, że dostrzegają problem i reagują na niego w miarę możliwości. Najprostsze i najtańsze działania proekologiczne stają się normą - mówi Agnieszka Basińska, HR Partner w Santander Leasing.

Jak wynika z badania „Leasing Index 2019" aż 51 proc. badanych firm stara się minimalizować ilość wytwarzanych odpadów. Jeszcze więcej - 53 proc. - prowadzi segregację odpadów.

Więcej...

03/2020 Komentarze (0)

Pellet rozwiązaniem na walkę ze smogiem

20-03-2020

Sezon zimowy to przede wszystkim czas walki ze smogiem i okres debat na temat jakości powietrza w kraju. O tym, że sytuacja jest nieciekawa, wiadomo od lat. Polska zdecydowanie prowadzi 

w niechlubnych rankingach dotyczących przekroczenia norm pyłu. O ogólnopolskich działaniach 
na rzecz walki z nim mówi się coraz więcej, lecz ich efekty nie są zadowalające. Co więc możemy zrobić we własnym zakresie?

Na jakość powietrza, którym oddychamy, wpływa wiele czynników. Przede wszystkim jednak za smog odpowiedzialny jest nie tylko przemysł, ale także my sami, chociażby poprzez ogrzewanie domów słabej jakości paliwami, jak na przykład węglem. Wiele osób nadal wrzuca do kominków także śmieci. Efektem takich działań jest powstawanie mieszanki, która zawiera w sobie metale ciężkie, dwutlenek siarki, tlenki azotu, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne oraz pyły zawieszone. Są one tak niebezpieczne dla naszego zdrowia, że Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła smog do zjawisk kancerogennych.

Norma jakości powietrza, określona w dyrektywach Parlamentu Europejskiego i Rady UE mówi jasno, że średnioroczny poziom dopuszczalny dla stężenia pyłów PM 10 wynosi 40 µg/m3. W naszym kraju, zwłaszcza w sezonie grzewczym, często przekroczona jest ona nawet o 300%.

Więcej...

03/2020 Komentarze (0)

Biała Księga Elektromobilności

17-03-2020

Blisko stu reprezentantów branży elektromobilności dyskutowało nad propozycjami zmian prawnych sprzyjających rozwojowi zeroemisyjnego transportu w Polsce. W spotkaniu konsultacyjnym „Białej Księgi Elektromobilności" PSPA udział wzięli przedstawiciele GDDKiA, UDT, KPRM, Ministerstw Klimatu, Rozwoju, Finansów i Aktywów Państwowych, a także samorządowcy z całej Polski.

Celem „Białej Księgi Elektromobilności" jest identyfikacja i usunięcie barier stojących na drodze swobodnemu rozwojowi zrównoważonego transportu w Polsce oraz wypracowanie propozycji odpowiednich zmian legislacyjnych. Na spotkaniu konsultacyjnym, które odbyło się w Centrum Nowej Mobilności w Warszawie, dotychczasową pracę podsumowały cztery grupy robocze powołane w ramach projektu: ds. Podatków i Taryf, ds. Infrastruktury Ogólnodostępnej, ds. Infrastruktury Budynkowej oraz ds. Wsparcia Samorządów. Nad propozycjami zmian dyskutowali reprezentanci takich instytucji jak Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Klimatu, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Finansów, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, czy Urząd Dozoru Technicznego. Obecni byli także przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorstw z całego łańcucha wartości elektromobilności. Omówiono kilkadziesiąt propozycji zmian legislacyjnych, kluczowych dla rozwoju rynku.

Zakończenie prac w ramach projektu „Biała Księga Elektromobilności" nastąpi podczas Kongresu MOVE, współorganizowanego przez PSPA w ramach Poznań Motor Show w dniach 26-27 marca br.

Więcej...

03/2020 Komentarze (0)

Stron 1 z 2
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: