Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Kwiecień 2020

Nowe dyrektywy UE utrudnią import LNG z USA?

24-04-2020

Odchodzimy od długoterminowych kontraktów na dostawy gazu, ponieważ w obecnych warunkach uniemożliwiają Europie osiągnięcie celu redukcji emisji CO2 do zera do 2050 r. - powiedział 30.01.2020 roku podczas konferencji prasowej Klaus-Dieter Borchardt, zastępca Dyrektora Generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Energii Komisji Europejskiej (DG ENERGY).

Tymczasem większość transakcji na dostawy amerykańskiego LNG do Europy zawierana jest na zasadzie długoterminowej. Tylko w 2019 roku Stany Zjednoczone podpisały pięć kontraktów (cztery z Polską) na dostawę 22,3 miliona ton LNG w ciągu piętnastu do dwudziestu lat.

Jak ostrzegał Klaus-Dieter Borchardt, wszyscy dostawcy gazu na rynek europejski zostaną sprawdzeni pod kątem intensywności emisji dwutlenku węgla „w całym łańcuchu dostaw, w tym wycieków metanu i spalania gazu w krajach wydobywających". A to nie wróży dobrze amerykańskim firmom.

Faktem jest, że w 2019 roku amerykańskie firmy zajmujące się eksploatacją pól łupkowych były pod gradem zarzutów o nieprzestrzeganie limitów spalania gazu podczas wydobycia. Według szacunków norweskiej firmy konsultingowej Rystad Energy, ilość spalania i zrzutu gazu tylko w amerykańskim permskim basenie łupkowym podwoiła się w ciągu roku i osiągnęła rekordowy poziom 18,7 miliona metrów sześciennych dziennie. 

Więcej...

04/2020 Komentarze (0)

Bezpieczeństwo ekonomiczne i energetyczne w obliczu zmian klimatycznych

16-04-2020

Pojęcie bezpieczeństwa leży w zakresie zainteresowań wielu dyscyplin naukowych, podkreślając wagę tego zagadnienia oraz zakres oddziaływania na poszczególne sfery działalności człowieka. Wynika to przede wszystkim z fundamentalnej potrzeby dążenia do zapewnienia sobie oraz bliskim nam osobom przestrzeni wolnej od zagrożeń. Nie inaczej jest w przypadku postrzegania bezpieczeństwa na poziomie politycznym, obejmującym zarówno podmioty państwowe oddziałujące na siebie wzajemnie na płaszczyźnie międzynarodowej, jak i organizacje regionalne. Każdy bowiem podmiot państwowy wpływa na poziom bezpieczeństwa zewnętrznego, wykraczając jednocześnie poza wąski obszar objęty politycznymi granicami państwa. Jest to widoczne zwłaszcza w obecnych czasach charakteryzujących się znaczącym rozwojem technologicznym, który wpływa nie tylko na przepływ informacji, ale także rozwój transportu, dzięki któremu znacznemu ułatwieniu uległ proces przepływu towarów, usług, a także ludzi.

Globalizację należy rozumieć szerzej niż tylko jako zjawisko czysto ekonomiczne, dostrzegając powiązania wynikające z rozwoju technologii i zmian w sferze społecznej, a więc także w sposobie myślenia i identyfikacji siebie w strukturze społecznej. Chodzi tutaj nie tylko o prostą wymianę handlową i przepływ kapitału. Spoglądając całościowo na świat w epoce nowoczesności, jak określają nasze współczesne czasy socjologowie, widzimy, że nasze zachowania zostały w dużej mierze zglobalizowane. Mamy do czynienia z rozwojem turystyki globalnej czy włączeniem naszej myśli w sieć społeczną, która ukazuje nasze zachowania i poglądy w mediach społecznościowych poprzez prezentowanie naszych wpisów, wspomnień zdjęć oraz filmów.

Więcej...

04/2020 Komentarze (0)

Energiewende a problem ubóstwa energetycznego na tle wybranych państw Unii Europejskiej

09-04-2020

Decyzja Niemiec o stopniowej rezygnacji z energii jądrowej wpłynęła na politykę nuklearną i zmiany dotyczące rozwoju energii odnawialnych w Europie. Niemcy podjęły tę decyzję po katastrofie reaktorów elektrowni atomowej w Fukushimie w Japonii 11 marca 2011 roku, do której doszło w wyniku tsunami spowodowanego trzęsieniem ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera u wybrzeży Honsiu. Decyzja ta wywołała niedowierzanie, szczególnie że państwo to dąży również do znacznego ograniczenia paliw kopalnych przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłego rozwoju ekonomicznego. Transformacja energetyczna w Niemczech zapoczątkowała zmiany w wielu państwach, a jej istotą jest przejście z paliw kopalnych i energetyki jądrowej na odnawialne źródła energii.

Celem artykułu jest przedstawienie Energiewende w kontekście ubóstwa energetycznego na tle wybranych państw Unii Europejskiej. Ubóstwo energetyczne to stosunkowo nowe, ważne zagadnienie w Polsce, którego istotą jest brak możliwości ogrzania domu po odpowiednich kosztach.

Energiewende to transformacja energetyczna w Niemczech, której istotą są odnawialne źródła energii jako docelowe źródło energii elektrycznej. Transformacja energetyczna jest przejściem do zrównoważonej gospodarki przy pomocy odnawialnych źródeł energii, oszczędzania energii oraz podnoszenia efektowności energetycznej zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.  Transformacja energetyczna dotyczy nie tylko Niemiec, ale także i Francji, Danii czy Szwecji. 

Więcej...

04/2020 Komentarze (0)

Dokąd płyniesz, Wołgo?

02-04-2020

Wołga jest największą pod każdym względem rzeką Europy. Jej długość wynosi 3530 km (przed utworzeniem zbiorników wodnych  3690 km), powierzchnia zlewiska - 1360 tys. km, zaś rocznie spływa nią 254 km3 wody. Jest także największą w świecie rzeką wpadającą do bezodpływowego akwenu (Morza Kaspijskiego).

Charakter tej dziewiczej do początków XX wieku rzeki zmienił się radykalnie, gdy w latach 1930-1980 zbudowano na niej 8 elektrowni wodnych. Mimo stosunkowo niedużego spadu (czyli różnicy poziomów między źródłem +228 m i ujściem -28m) jej potencjał energetyczny jest rzeczywiście ogromny i wynika z wielkiego przepływu (ponad 30 000 t/s w dolnym biegu). Niestety po uruchomieniu w 1983 r. ostatniego ogniwa Wołgo-Kamskiej kaskady hydroelektrowni rzeka ta w istocie przekształciła się w łańcuch wielkich zbiorników wodnych z mnóstwem negatywnych, zwłaszcza ekologicznych skutków.

Wołgo-Kamska kaskada

Wołgo-Kamska kaskada zbiorników i elektrowni wodnych obejmuje  13 tzw. hydrowęzłów na rzekach Wołga, Kama i Szeksna; 12 z nich posiada elektrownię wodną.  Dzięki centralnemu położeniu w kraju i wysokiej łącznej mocy zainstalowanej zespół ten stanowi podstawę Połączonych Systemów Energetycznych Rosji. Produkcja wszystkich hydroelektrowni kaskady pozwala rocznie zaoszczędzić spalanie 12 do 13 mln ton paliwa umownego w elektrowniach cieplnych.

Każda z elektrowni kaskady posiada ciekawą historię, unikalne cechy, a także swoje problemy. Na szczególną uwagę zasługują trzy największe siłownie usytuowane najbliżej ujścia rzeki oraz zbiornik czeboksarski.

Więcej...

04/2020 Komentarze (0)

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: