Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Czerwiec 2020

Miliardy (z) odpadów nowej generacji? Recykling fotowoltaiki

25-06-2020

Według danych GUS-u najwięcej odpadów podlegających składowaniu produkuje sektor górniczy i wydobywczy - prawie 37 mln ton. Zwiększenie inwestycji w OZE pozwoli zmniejszyć te liczbę. Odpady fotowoltaiczne mogą okazać się też nowym źródłem zysku.

Jednym z podstawowych problemów współczesnej ekologii jest nadmierna produkcja śmieci. Świadomość społeczna kształtowana jest przede wszystkim względem walki z nimi na poziomie gospodarstw indywidualnych. Jednak to, co wytwarzamy w domowym zaciszu to niecałe 10 proc. wszystkich odpadów, jakie rocznie produkujemy w naszym kraju (dane GUS z 2018 roku). Pozostałe 90 proc. niemal w całości należą do sektora odpadów poprodukcyjnych, wśród których prym wiedzie właśnie górnictwo i przemysł wydobywczy. W 2018 r. ten dział gospodarki był odpowiedzialny za wytworzenie aż 61,4 mln ton odpadów, z czego tylko niecałe 40 proc. zostało poddane odzyskowi. Wydaje się, że przejście na odnawialne źródła energii rozwiąże ten problem, bowiem brak wydobywania surowców to brak odpadów, które przy tym powstają.

Fotowoltaika - 15 mld do odzyskania

Dyskusja publiczna na temat pozyskiwania energii słonecznej toczy się najczęściej wokół zalet tego rozwiązania - zeroemisyjność, tanie pozyskiwanie prądu, coraz nowocześniejsze i bardziej wydajne konstrukcje. Panele słoneczne nie są jednak wieczne - co z nimi zrobić, gdy ich żywotność się skończy?

Więcej...

06/2020 Komentarze (0)

Elektromobilność w Polsce

22-06-2020

32 proc. wszystkich samochodów elektrycznych w Polsce zostało zarejestrowanych w Warszawie, 24 proc. stacji ładowania funkcjonuje w galeriach handlowych, a w 2025 r. sprzedaż EV na rynku polskim wzrośnie niemal czterdziestokrotnie w porównaniu do roku 2019 - wynika z przygotowanego przez PSPA raportu „Polish EV Outlook 2020". 

Najważniejsza publikacja branży elektromobilności w Polsce na ponad 200 stronach przedstawia aktualny stan oraz prognozy rozwoju rynku zero- i niskoemisyjnego transportu. Na podstawie raportu Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), w ciągu ostatnich 5 lat roczna sprzedaż dostawczych i osobowych samochodów w pełni elektrycznych (BEV) oraz hybryd typu plug-in (PHEV) w Polsce wzrosła o 1268% - z 316 szt. w 2015 r. do 4 322 szt. w 2019 r.

Na koniec ubiegłego roku park samochodów z napędem elektrycznym zarejestrowanych w Polsce liczył 10 232 szt. (+73% r/r), z czego 49 proc. stanowiły BEV a 51 proc. PHEV.

Najwięcej samochodów elektrycznych zarejestrowanych jest w Warszawie. W 2019 r. stołeczny park stanowił niemal jedną trzecią wszystkich samochodów z napędem elektrycznym zarejestrowanych w Polsce. Niemal tyle samo samochodów elektrycznych co w Warszawie (32 proc.), jeździ po ulicach wszystkich polskich miast liczących od 300 tys. do 1 mln mieszkańców (Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin) - mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Więcej...

06/2020 Komentarze (0)

Rola branży biogazowej w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego

16-06-2020

Bezpieczeństwo energetyczne to stan gospodarki umożliwiający pokrycie bieżącego i perspektywicznego zapotrzebowania odbiorców na paliwa i energię w sposób technicznie i ekonomicznie uzasadniony przy zachowaniu wymagań ochrony środowiska. Troska o zapewnienie takiego stanu w obliczu wyczerpywania się zasobów kopalnych oraz coraz bardziej restrykcyjnych wymagań związanych z ochroną środowiska jest jak najbardziej uzasadniona.

Znalezienie równowagi pomiędzy zagwarantowaniem dostaw paliw i energii, ekonomią i ekologią to coraz trudniejsza kwestia wyboru priorytetów, wymagająca obrania racjonalnej strategii realizowanej na poziomie krajowym. Niemniej jednak na decyzje podejmowane w kraju silnie oddziałuje polityka Unii Europejskiej (UE).

Specyfika technologii biogazowej sprawia, że może ona odegrać znaczną rolę w kształtowaniu bezpieczeństwa energetycznego zarówno w wymiarze lokalnym, jak i ogólnokrajowym. Na tle pozostałych ekologicznych źródeł energii o stochastycznym charakterze pracy, biogazownie wyróżniają się elastycznością i dyspozycyjnością. Liczne możliwości zastosowania biogazu, perspektywy jego rozwoju zdają się być odpowiedzią na współczesne problemy wielu gałęzi gospodarki: energetyki, rolnictwa czy ochrony środowiska. Wielokrotnie problemy te niekorzystnie wpływają na bezpieczeństwo energetyczne. Artykuł ma na celu ukazanie możliwości oddziaływania technologii biogazowych na poprawę bezpieczeństwa energetycznego w jego wybranych aspektach.

 

Więcej...

06/2020 Komentarze (0)

Fotowoltaiczne laboratorium

12-06-2020

W należącym do PGE Energia Odnawialna laboratorium fotowoltaicznym w Siedlcach rozpoczęły się dwuletnie badania, których celem jest pozyskanie szczegółowych danych na temat pracy różnego typu paneli słonecznych. Pozwoli to na wybór optymalnego rozwiązania podczas realizacji programu fotowoltaicznego Grupy Kapitałowej PGE - mówi Paweł Mazurkiewicz, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna. Za przeprowadzenie badań odpowiada spółka Elhouse, specjalizująca się w tego typu projektach.

PGE Energia Odnawialna uruchomiła laboratorium fotowoltaiczne w Siedlcach o mocy 100 kW pod koniec czerwca 2019 r. W kolejnych miesiącach spółka doposażyła je o kolejne urządzenia umożliwiające przeprowadzenie nawet najbardziej skomplikowanych badań.  W laboratorium znajdują się 24 „stoły" z modułami PV o łącznych mocach 3-5 kW. Zostały one podzielone na 8 grup o różnych właściwościach technologicznych. Dzięki zamontowanym w laboratorium inklinometrom do zdalnego odczytu kąta nachylenia paneli względem słońca, 14 czujnikom temperatury oraz pyranometrowi służącemu do pomiaru promieniowania słonecznego, jest możliwe przeprowadzenie pomiarów z najwyższą dokładnością. Opierając się o zainstalowany w Siedlcach system wizualizacji, gromadzenia danych, raportowania będzie można m.in. porównywać zestawy bateryjne, panele polikrystaliczne, monokrystaliczne i cienkowarstwowe, mikroinwertery oraz optymizery.

Zgodnie z umową, spółka Elhouse, w ramach dwuletnich badań przygotuje 24 raporty miesięczne, raport roczny praz sprawozdanie podsumowujące całe przedsięwzięcie.

Więcej...

06/2020 Komentarze (0)

Stron 1 z 2
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: