Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Sierpień 2020

Platforma serwisowa ułatwi naprawę śmigieł wiatraków PGE Energia Odnawialna

25-08-2020

Pracownicy PGE Energia Odnawialna naprawiający łopaty turbin wiatrowych będą korzystać z ultranowoczesnej platformy serwisowej. Umożliwi ona przeprowadzenie prac na wysokości nawet w nocy, podczas deszczu, silnego wiatru i przy niskich temperaturach. To pierwsze tego typu urządzenie w Polsce i zaledwie trzecie w tej części Europy.

Serwisowanie farm wiatrowych jest bardzo skomplikowanym i niebezpiecznym zadaniem. Specjalnie przeszkoleni pracownicy, wyposażeni w sprzęt alpinistyczny, dokonują niezbędnych napraw wisząc na linach. Do ich zadań należy m.in. konserwacja łopat wirnika narażonych w czasie eksploatacji  na pęknięcia, ubytki w laminacie, uszkodzenia związane z uderzeniem pioruna.

Wykonywana w ten sposób praca jest nie tylko czasochłonna, ale również obarczona licznymi ograniczeniami. Naprawy wysokościowe na farmach wiatrowych przeprowadza się sezonowo, zaledwie 60-100 dni w roku. Wynika to m.in. z tego, że  laminat i żywicę - wykorzystywane przez ekipę serwisującą - należy nakładać na uszkodzone łopaty tylko w bezdeszczowe dni, gdy temperatura otoczenia nie jest niższa niż 12°C. Dodatkowo praca na wysokości z dostępu linowego jest zabroniona przy prędkości wiatru przekraczającej 10 m/s.

Przypominająca wagonik kolejki górskiej platforma serwisowa rozwiązuje te utrudnienia. - To zdalnie sterowane urządzenie jest swoistym mobilnym warsztatem, który dzięki systemowi trzech wyciągarek może przetransportować nawet trzech pracowników z pełnym wyposażeniem w pobliże łopaty wiatraka.

Więcej...

08/2020 Komentarze (0)

Biomasa jako źródło energii odnawialnej w Unii Europejskiej i w Polsce – zagadnienia ekonomiczno-prawne

13-08-2020

Biomasa to każda materia organiczna: drewno, rośliny, wodorosty, odpady zwierzęce: wszystko to może być wykorzystywane jako źródło energii. Jest ona prawdopodobnie naszym najstarszym źródłem energii po słońcu. Biomasa należy do odnawialnych źródeł energii, ponieważ jej dostawy nie są ograniczone. Ludzie zawsze będą uprawiać rośliny, hodować zwierzęta, a odpady zawsze będą istnieć. Z tego względu bardzo istotne jest ujęcie w ramy prawne stosowania biomasy jako jednego ze źródeł OZE.

Rozwój przemysłu podniósł poziom życia społeczeństwa, ale spowodował też wzrost zanieczyszczeń środowiska. Obecnie wykorzystywana jest energia z produkcji paliw kopalnych generujących olbrzymie ilości zanieczyszczeń, pyłów. W Polsce biomasa posiada największy udział w wytwarzaniu energii ze względu na dostępność surowców. Najczęściej jest to słoma i drewno. Spalanie to najprostszy sposób pozyskania energii.

Przyroda zapewnia nam wszystko, czego potrzebujemy do życia - od powietrza, którym oddychamy, po wodę pitną i wszystkie zasoby, jakie wykorzystujemy do produkcji oraz do zasilania naszych domów, samochodów i fabryk. Przez ostatnich 50 lat gwałtowny wzrost populacji na całym świecie doprowadził do ogromnego zwiększenia zapotrzebowania na grunty rolne, energię i wodę. W efekcie zużywamy obecne zasoby Ziemi szybciej, niż przyroda jest je w stanie odnawiać. Generujemy również więcej odpadów, niż nasza planeta może przyjąć.

Więcej...

08/2020 Komentarze (0)

Ciepło systemowe z odpadów

03-08-2020

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie zrzeszająca wytwórców i dystrybutorów ciepła systemowego, na początku maja zrealizowała wśród członków swojego samorządu badanie ankietowe dotyczące możliwości budowy instalacji przeznaczonych do termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Wyniki badania jednoznacznie wskazują na ogromne zainteresowanie ciepłowników wprowadzeniem tej technologii do produkcji ciepła. Powodów jest co najmniej kilka.

 Polacy produkują ponad 12,5 mln ton odpadów rocznie, z czego około 3,75 mln ton to frakcja resztkowa, której nie można składować z uwagi na niebezpieczeństwo ich samozapalenia, ani poddawać dalszemu procesowi odzysku. Dziś około 1 mln ton tych odpadów wykorzystywanych jest przez cementownie, a 800 tys. ton spalane jest w spalarniach. 400 tys. ton wkrótce zostanie wykorzystanych przez spalarnie, które obecnie są budowane.

Do utylizacji pozostanie ponad 1,5 mln ton, co jest wyzwaniem dla samorządów, zwłaszcza w obliczu zaostrzających się przepisów unijnych dotyczących zwiększenia poziomu recyklingu i zmniejszenia składowania odpadów komunalnych.

Odpady te może wykorzystać ciepłownictwo do produkcji ciepła systemowego, jednak z uwagi na przepisy prawa (restrykcyjnie określające normy emisyjne) jak również z uwagi na budowę kotła węglowego, nie można ich spalać w tradycyjnych instalacjach, a do ich utylizacji potrzebne są dedykowane urządzenia. 

Więcej...

08/2020 Komentarze (0)

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: