Ekonomiczny aspekt bezpieczeństwa energetycznego
26-11-2020
Sektor energetyczny odgrywa niezwykle istotną rolę w rozwoju gospodarczym każdego kraju. W Polsce przez długi czas miał on charakter monopolu naturalnego. Jednak w czasie głębokich przemian związanych z transformacją gospodarczą nastąpiło urynkowienie sektora energetycznego. Istotą było zbudowanie rynku energii elektrycznej, na którym energię traktuje się jak towar, który ma konkretną cenę i jest oddzielony od dostawy, która z kolei postrzegana jest jako usługa.
Ze wspomnianym powyżej sektorem nierozerwalnie związane jest pojęcie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Termin ten w literaturze przedmiotu jest różnie definiowany oraz interpretowany, co wynika m.in. z interdyscyplinarności zjawiska oraz jego ewolucji w czasie. Problem bezpieczeństwa energetycznego stanowi również istotny filar prowadzonej polityki danego kraju, będąc równocześnie głównym tematem licznych debat publicznych i dyskusji.
Biorąc pod uwagę liczne komponenty bezpieczeństwa państwa, nieustannie wzrasta znaczenie bezpieczeństwa energetycznego. Stało się ono niezwykle istotnym elementem polityki prowadzonej przez poszczególne państwa. Bardzo często pojęcie to pojawia się jako główny temat debaty publicznej. Należy w tym miejscu także zauważyć, że od dłuższego czasu powstaje coraz więcej krajowych oraz zagranicznych opracowań o charakterze naukowym, które podejmują próbę teoretycznego ujęcia bezpieczeństwa energetycznego, jego uwarunkowań oraz czynników mających bezpośredni i pośredni wpływ na badane zjawisko.
Wyjaśniając pojęcie bezpieczeństwa energetycznego, trzeba zaznaczyć, iż nie występuje jedna, uniwersalna, akceptowalna powszechnie definicja powyższego terminu.