Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Marzec 2021

Neutrino – niewyczerpalne źródło energii przyszłości?

31-03-2021

Opracowano na podstawie materiałów firmy Neutrino Energy Group

Przez ostatnie dekady paliwa organiczne takie jak ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel odgrywały decydującą role w procesach industrializacji i rozwoju mobilności. W miarę wyczerpywania tych zasobów ujawniają się poważne skutki dla sytuacji międzynarodowej i wewnętrznej poszczególnych krajów, przede wszystkim w formie konfliktów geopolitycznych i zmian klimatu. Długotrwałe użytkowanie paliw węglowodorowych doprowadziło do stanu poważnego zagrożenia dla przyszłości ludzkość. Dla uniknięcia czarnego scenariusza szereg państw podejmuje zobowiązania zastąpienia dotychczasowej polityki naftowo-węglowej nowymi technologiami energetyki odnawialnymi. Perspektywicznym kierunkiem rozwoju może okazać się wykorzystanie niewidzialnego pasma promieniowania kosmicznego.

Ponad 100 lat temu sformułowane przez Alberta Einsteina równanie E = mc2, wiążące masę obiektu z jego energią, doprowadziło do powstania energetyki i niestety również broni atomowej. Już w obecnym stuleciu naukowcy Takaaki Kajita (Japonia) i Arthur McDonald (Kanada), laureaci nagrody Nobla w 2015 r., odkryli nowe źródło energii - neutrino. Do tej pory toczono wojny na wielu frontach o dostęp do tańszych, obfitych zasobów energii. Obecnie, zamiast rozwijania broni masowej zagłady oraz energetyki budzącej obawy i sprzeciw ludności, fizyka atomowa wytycza drogę do rozwiązania nieuchronnego kryzysu energetycznego. Jednym z obiecujących wynalazków, obok m.in. syntezy termojądrowej, jest utylizacja promieniowania kosmicznego, a konkretnie wspomnianej cząstki elementarnej neutrino. Strumienie tych cząstek, docierających nieustannie do powierzchni Ziemi z radioaktywnych przemian w kosmosie, zawierają więcej energii niż wszystkie paliwa organiczne razem wzięte! Obaj fizycy wykazali, że wbrew dotychczasowym poglądom neutrina posiadają masę. 

Więcej...

03/2021 Komentarze (0)

„Inteligentne” okna: szyby fotochromowe, termochromowe, elektrochromowe …

23-03-2021

Opracowano na podstawie artykułu "How Windows Can Remake the Power Grid", EPRI Journal, June 2019

Okna w bilansie energii budynków

Każdego roku w Stanach Zjednoczonych okna są odpowiedzialne za utratę około 30 % energii zużywanej do ogrzewania i chłodzenia budynków równoważnej 100 mln ton ropy naftowej. Na wielkość tę składają się przepływy strumieni ciepła przez okna i straty na wentylację. Latem promieniowanie słoneczne nagrzewa nadmiernie pomieszczenia, zwiększając pobór mocy przez klimatyzację. Zimą okna umożliwiają utratę ciepła na zewnątrz. Tymczasem okna stanowią unikalne elementy budowlane. W odróżnieniu od typowych układów ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia, od których wymaga się możliwie niskiego zużycia energii, okna są w stanie nie tylko zredukować straty, lecz nawet zapewnić pozyskiwanie ciepła dla domu.

Badania pokazały, że wprowadzenie potrójnych szyb w USA mogłoby zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie budynków wręcz do zera, a pobór energii na chłodzenie obniżyć o 80 %. Przed kryzysem naftowym 1973 roku w USA większość okien posiadała tylko jedną szybę. Potem upowszechniły się konstrukcje z dwoma szybami, lecz i one nie zapewniały pożądanej redukcji strat ciepła. Wyraźną poprawę przyniosły nowe technologie: powłoki szyb obniżające przenikanie promieniowania podczerwonego i ultrafioletowego bez  pogarszania oświetlenia pomieszczeń oraz wypełnianie przestrzeni między szybami argonem zamiast powietrzem. Z czasem w Europie północnej popularność zdobyły okna z trzema szybami, jednak w USA innowacja ta nie przyjęła się, gdyż wymagałaby kosztownych zmian konstrukcyjnych okien. Nie mniej jednak i na tym rynku pojawiło się nowatorskie rozwiązanie polegające na wstawieniu między istniejące dwie szyby trzeciej znacznie cieńszej. Szyby te wyposażono w powłoki zatrzymujące niepożądane promieniowanie podczerwone (IR) i ultrafioletowe (UV), a przestrzeń między nimi wypełniono kryptonem. 

Więcej...

03/2021 Komentarze (0)

Turbiny gazowe na… wodór

11-03-2021

Dążenie do ograniczenia zmian klimatu prowadzi do fundamentalnych zmian w energetyce światowej. Bezpośrednim rezultatem nowego podejścia stał się przyspieszony rozwój źródeł odnawialnych, zwłaszcza słonecznych i wiatrowych. Dla przykładu 86% przyrostu nowych mocy w Europie w 2016 r. zainstalowano właśnie w tym segmencie energetyki, a jego produkcja wzrosła z 12.6 (1990 r.) do 570 TWh (2016 r.)! Jednak szybka rozbudowa źródeł odnawialnych wywołuje zaniepokojenie ich niedostateczną dyspozycyjnością, która zagraża stabilności systemu i zaspokojeniu popytu odbiorców.

Wobec braku instalacji gromadzenia energii elektrycznej nieregularną generację OZE kompensuje się w wielu krajach awaryjnym włączaniem turbogeneratorów gazowych. Niestety stosowanie źródeł gazowych obarczone jest znaczną emisją gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń. Wada ta praktycznie uniemożliwia ich wykorzystanie dla realizacji planów osiągnięcia zero-emisyjnej (wolnej od węglowodorów) gospodarki, co miałoby nastąpić w niektórych krajach jeszcze przed 2050 r. Panaceum na te trudności może być wykorzystanie wodoru. Nowoczesne turbiny gazowe są już przystosowane do pracy ze znaczną zawartością wodoru w mieszaninie spalanych gazów, co pozwala obniżyć emisję CO2 przy zachowaniu wydawanej mocy - efekt ten ilustruje wykres.

Dla potrzeb systemu elektroenergetycznego opartego na paliwie wodorowym konieczne będzie dostarczanie wielkich ilości tego gazu. Powszechnie stosowane są dwie technologie wytwarzania wodoru: reformowanie (reforming) metanu parą wodną i elektroliza wody. Pierwsza metoda jest najbardziej rozpowszechniona, lecz wytwarza dwutlenek węgla, zatem dla jej użycia dla potrzeb energetyki niezbędne okaże się zastosowanie kosztownych układów wychwytywania tego gazu cieplarnianego.

Więcej...

03/2021 Komentarze (0)

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: