Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Luty 2022

Team Korea dla Polski

28-02-2022

Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) powołało doświadczoną grupę ekspercką - Team Korea, której zadaniem jest przedstawienie optymalnej i zintegrowanej oferty w programie polskiej energetyki jądrowej. Południowokoreański koncern planuje przedstawić swoją propozycję w pierwszym kwartale 2022 r. lub wcześniej, jednak o ostatecznym terminie złożenia oferty zadecydują rozmowy z polskim rządem.

Przygotowywana przez KHNP oferta będzie konkurencyjna pod względem technologii, ceny i harmonogramu budowy. Firma planuje zaproponowanie Polsce modelu reaktora APR1400 o znacząco podwyższonym poziomie bezpieczeństwa, spełniając w ten sposób wymagania IAEA (International Atomic Energy Agency) i WENRA (Western European Nuclear Regulators Association). Rozwiązania technologiczne i możliwości KHNP w obszarze realizacji tego typu projektów doskonale sprawdziły się już w innym międzynarodowym projekcie, realizowanym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) - elektrowni jądrowej Barakah.

- Dzięki bliskiej współpracy z lokalnymi partnerami oraz korzyściom wynikającym z koreańskiego doświadczenia i wiedzy w zakresie budowy elektrowni jądrowych i zarządzania projektami, projekt Barakah został ukończony zgodnie z budżetem oraz na czas. Dzięki temu jesteśmy również przekonani, że możemy złożyć kompleksową i preferencyjną ofertę odpowiadającą na potrzeby polskiego rządu - powiedział Jae Hoon Chung, Prezes i CEO w KHNP.

KHNP powołało i przewodzi zespołowi „Team Korea"

KHNP od ponad 50 lat z powodzeniem realizuje projekty elektrowni jądrowych zarówno w kraju (30 jednostek), jak i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (4 jednostki).

Więcej...

02/2022 Komentarze (0)

Czy braknie paliw silnikowych?

21-02-2022

Transport ropy naftowej rurociągiem z kierunku wschodniego do Polski odbywa sie zgodnie z harmonogramem tłoczeń. PKN ORLEN, Grupa LOTOS i PERN monitorują sytuację na bieżąco i są przygotowane na każdy scenariusz. Polska dysponuje odpowiednimi zapasami surowca i zdywersyfikowanymi (różnorodnymi) źródłami dostaw ropy naftowej. Nasz kraj jest zabezpieczony przed nieprzewidzianymi sytuacjami w obszarze ropy i paliw. Jest to możliwe dzięki skutecznym działaniom prowadzonym przez kluczowe podmioty polskiego rynku naftowo-paliwowego.

Dostawy ropy i paliw są zabezpieczone, bo na przestrzeni ostatnich lat realizowaliśmy działania zmierzające do dywersyfikacji dostaw surowca. Jeszcze w 2013 roku rafineria w Płocku przerabiała 98% rosyjskiej ropy. Dzisiaj jej udział w przerobie to mniej niż połowa. W ten sposób zapewniamy stabilność biznesu i wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale całego regionu. Kolejnym krokiem, który umocni naszą pozycję w tym obszarze będzie finalizacja połączenia PKN ORLEN z LOTOSEM i PGNiG. Jeden silny koncern multienergetyczny skutecznie zwiększy bezpieczeństwo krajowej gospodarki w obszarze paliw i energii - mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

Polskie rafinerie w ostatnich latach włożyły wiele wysiłku, by zbudować zdywersyfikowaną strukturę dostaw surowca do Polski. Inwestycje realizowane przez PERN pomogły osiągnąć wyznaczone cele w tym zakresie.

PERN w 2019 roku pomyślnie zdał test działania w sytuacji nadzwyczajnej, kiedy do Polski napłynęła skażona chlorkami organicznymi ropa naftowa. Wtedy przez 46 dni nie były realizowane dostawy poprzez rurociąg „Przyjaźń". Nie miało to jednak wpływu na dostępność paliw na stacjach benzynowych - podkreśla Igor Wasilewski, prezes PERN.

Więcej...

02/2022 Komentarze (0)

Akumulatory i ogniwa paliwowe. Nowe zasobniki energii elektrycznej?

19-02-2022

Na podstawie artykułu «Электрохимические и водородные накопители электроэнергии. Возможности применения ", Nowosti Elektrotechniki 4-5/2020 opracował Piotr Olszowiec

Nowoczesne technologie zapewniają osiągnięcie wymaganego poziomu wytwarzania energii elektrycznej, lecz brak ekonomicznie efektywnych sposobów jej gromadzenia ogranicza możliwości rozwoju energetyki odnawialnej. Dla gromadzenia wielkich ilości energii i elastycznego sterowania jej oddawaniem stosuje się obecnie takie złożone układy jak elektrownie pompowo-szczytowe. Wygodną alternatywą dla tego podejścia powinno stać się gromadzenie energii elektrycznej w akumulatorach (bateriach ogniw galwanicznych) lub w postaci wodoru otrzymywanego z elektrolizy wody lub z metanu.

Akumulatory litowo-jonowe (ALJ) (Tabela 1) odznaczają się wśród wszystkich typów tych zasobników najwyższą gęstością energii, a także dużą liczbą cykli pracy - do 10 000 oraz szybkim procesem ładowania - do 80 % pojemności w ciągu 15 do 30 min. Posiadają niski wskaźnik samorozładowania - do 5 % miesięcznie i mogą być utylizowane bez wstępnego przetwarzania. Wykazują wysoką niezawodność i bezpieczeństwo pracy w szerokim zakresie temperatur. Jednocześnie nie są jednak pozbawione takich wad jak ryzyko wybuchu (przy uszkodzeniu mechanicznym lub przeładowaniu) i stosunkowo szybkie starzenie (pogorszenie charakterystyk po okresie większym od 5 lat).

Obecnie do wyrobu ALJ o wysokiej pojemności i mocy stosuje się takie materiały jak tlenek niklu-kobaltu-manganu (NMC) i węgiel (grafit) (C). Dla tych konstrukcji uzyskuje się gęstość gromadzonej energii w przedziale od 120 do 200  Wh/kg. 

Więcej...

02/2022 Komentarze (0)

Grecja: Farma wiatrowa o mocy 45 MW

17-02-2022

EDP Renewables (Euronext: EDPR), czwarty pod względem wielkości producent energii odnawialnej na świecie, oddał do użytku swoją pierwszą inwestycję w Grecji: farmę wiatrową o mocy zainstalowanej 45 MW w rejonie Livadi, w pobliżu miasta Malesina w centralnej części kraju.

Farma wiatrowa przyczyni się do ograniczenia emisji ok. 48 000 ton CO₂ rocznie i będzie w stanie zaopatrzyć w energię elektryczną ponad 28 000 gospodarstw domowych. 

Oddanie do użytku nowego obiektu EDPR odzwierciedla zaangażowanie spółki w rozwój lokalnej gospodarki; dzięki niemu w regionie powstały nowe, długoterminowe miejsca pracy.

Podczas inauguracji, w której wzięli udział przedstawiciele rządu, lokalni partnerzy oraz media, Miguel Stilwell d'Andrade, CEO EDP i EDP Renewables, oznajmił:

Farma wiatrowa Livadi to nasz pierwszy projekt w Grecji i zarazem istotny kamień milowy dla EDP. Zaangażowanie Grecji w rozwój energetyki odnawialnej stanowi wielką szansę dla naszej spółki. Planujemy dalej badać otwierające się możliwości, które pomogą nam wzmocnić naszą pozycję lidera w branży oraz przyśpieszą transformację energetyczną w kraju.   

Do 2025 r. EDP Renewables planuje dwukrotnie zwiększyć swoją obecność w Grecji i zrealizować projekty o łącznej mocy zainstalowanej ok. 500 MW oraz zainwestować ponad 500 milionów EUR (nie uwzględniając prac rozwojowych i towarzyszących kosztów).

Więcej...

02/2022 Komentarze (0)

Stron 1 z 2
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: