Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Czerwiec 2022

Elektrownia Wodna Gubin do modernizacji

16-06-2022

Elektrownia Wodna Gubin, należąca do PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE zostanie zmodernizowana. W obiekcie zostaną wymienione m.in. dwa hydrozespoły, a trzeci przejdzie kapitalny remont. Inwestycję dofinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przeznaczając na ten cel ponad 6 mln złotych.

W pierwszej kolejności wymienione zostaną hydrozespoły Hz 3 i Hz 2 wraz całym zapleczem technologicznym. Następnie odnowiony będzie hydrozespół Hz 1 w tym: aparat kierowniczy, wirnik, łożysko nośne i główne oraz generator transformatora. Spółka planuje zakończenie modernizacji całej elektrowni w pierwszym kwartale 2024 r. - Dzięki tej inwestycji Elektrownia Wodna Gubin będzie mogła bezawaryjnie pracować przez kolejne 40 lat, zwiększając swoje możliwości produkcyjne o 10 proc. z obecnych 4405 MWh do 4845 MWh. Pozwoli to zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną ok. 2000 gospodarstw domowych - mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Modernizacja Elektrowni Wodnej Gubin to kolejna tego typu inwestycja w ostatnim czasie realizowana przez PGE Energia Odnawialna. W 2021 roku gruntownie wyremontowano Małą Elektrownię Wodną Myczkowce. Obecnie prowadzone są prace przy Elektrowni Wodnej Dębe oraz prowadzone jest   postępowanie przetargowe na modernizacje Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar. 

Tym, co wyróżnia inwestycję w Gubinie jest udział w projekcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki. - Rozwój hydroenergetyki to jeden z filarów transformacji polskiego sektora energetycznego. Z tym większą satysfakcją przekazujemy dotację tak doświadczonemu w zakresie rozwoju OZE beneficjentowi jak PGE Energia Odnawialna. 

Więcej...

06/2022 Komentarze (0)

Smart factory w obliczu Umati

03-06-2022

Firmy działające na rynku i wdrażające innowacyjne systemy, takie jak Industry 4.0 oraz Smart Factory na drodze automatyzacji produkcji i prób skomunikowania maszyn między sobą, doszły do wniosku, iż należy stworzyć uniwersalny interfejs technologii maszynowej. Spowodowane jest to tym, że komunikacja między maszynami powinna być szybka do skonfigurowania i jednolita dla wszystkich. Jest to konieczne do dalszego procesu autonomicznych systemów produkcyjnych.

Smart Factory jest pojęciem powiązanym z Industry 4.0. Zakłady wprowadzające technologie związane z Industry 4.0 bazują na systemach cyberfizycznych, ich integracji z wykorzystaniem przemysłowego Internetu Rzeczy oraz nowych metod organizacji produkcji. Ma to umożliwiać wysoki poziom personalizacji produktów oraz prowadzenie procesów wytwarzania przy niewielkim udziale pracowników. Przykładem praktycznym jest zastąpienie tradycyjnego, taśmowego montażu elementów urządzeń na linii produkcyjnej systemem składającym się z autonomicznych wózków transportowych, które przewożą montowane podzespoły do odpowiednich gniazd produkcyjnych. Innym przykładem jest zastosowanie technologii przemysłowego Internetu Rzeczy i wdrożenie w zakładzie sieci czujników bezprzewodowych służących do monitorowania produkcji oraz zużycia energii przez maszyny i instalacje technologiczne. Pozyskując z nich dane i korzystając z odpowiedniego oprogramowania analitycznego, można optymalizować produkcję - zarówno w obrębie zakładu, jak też poprzez tworzenie benchmarków wydajnościowych dotyczących wszystkich jednostek produkcyjnych firmy na świecie.

Fabryki przyszłości będą przynosić realne korzyści w różnych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa, nie tylko związanych z samą produkcją. Choć w tym zakresie uzyskane korzyści będą z pewnością najbardziej widoczne. Inteligentna fabryka pozwoli na lepsze wykorzystanie aktywów, chociażby poprzez skrócenie przestojów, co przełoży się na zwiększenie produktywności. 

Więcej...

06/2022 Komentarze (0)

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: