Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Sierpień 2022

Łapią wiatr w Wielkopolsce

31-08-2022

Elektrownia wiatrowa TAKE THE WIND, spółka celowa FIGENE Capital, została wybudowana. Pilotażowa inwestycja, która dostarczy prąd m.in. do polskiego producenta odzieży LPP, powstała w województwie wielkopolskim. Jej moc zainstalowana wynosić będzie 3,5 MW. Energia z wiatru pozyskiwana będzie przez nowoczesną turbinę bezprzekładniową, której dostawcą jest VENSYS Energy A.G. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji potwierdza skuteczność działania FIGENE Capital w realizacji strategii rozwojowej.

TAKE THE WIND, spółka celowa SPV, to pilotażowy projekt elektrowni wiatrowej grupy energetycznej FIGENE Capital. Prace budowlane realizowane przez Budimex S.A. zostały zakończone, co oznacza, że przed inwestycją już tylko jeden etap - prace związane z przyłączeniem elektrowni do sieci.

Elektrownia wiatrowa powstała w gminie Złotów w Wielkopolsce. Jej moc zainstalowana, zgodna z warunkami przyłączenia to 3,5 MW (maksymalna moc to 3,8 MW), a szacowana produktywność - 8,458 MWh/rok. Dane te potwierdzone są badaniami warunków wietrzności i krzywej mocy elektrowni. Turbinę bezprzekładniową VENSYS126, zapewniającą większą efektywność kosztową projektu, dostarczyła wiodąca na rynku, niemiecka firma VENSYS Energy. Uruchomienie elektrowni wiatrowej TAKE THE WIND zaplanowane jest na trzeci kwartał 2022 rok.

Przejście od fazy projektowej do fizycznego postawienia turbiny wiatrowej zawsze daje dużo satysfakcji. Działania realizowane są zgodnie z harmonogramem i potwierdzają, skuteczność obranej przez FIGENE Capital strategii. TAKE THE WIND, nasza pilotażowa inwestycja nabrała kształtów i już wkrótce zostanie przyłączona do sieci. Co ważne, oferujemy jeden z najbardziej pożądanych towarów na rynku - zieloną energię, która nie tylko jest niezbędna dla dalszego rozwoju polskich firm i polskiej gospodarki, ale także pozwala zmieniać świat wokół nas na lepsze. - mówi Janusz Petrykowski - prezes Zarządu FIGENE Capital S.A.

Więcej...

08/2022 Komentarze (0)

Czy rolnictwo zmieni oblicze polskiej energetyki?

19-08-2022

Przed polskim sektorem produkcji rolnej stanęła ogromna szansa na zwiększenie swojego udziału w procesie dekarbonizacji polskiej energetyki. Sytuacja geopolityczna sprzyja bowiem zmianom związanym z produkcją energii z OZE w tym wykorzystaniem biogazowni rolniczych do produkcji energii eklektycznej, cieplnej oraz wodoru niskoemisyjnego i odnawialnego.

Obecnie w Polsce działa 111 biogazowni rolniczych produkujących łącznie prawie 127 MW energii - to kropla w morzu potrzeb. W 2021 roku sumaryczna energia wyprodukowana przez wszystkie źródła OZE wyniosła nieco ponad 30 TWh, a łączna moc zainstalowana wyniosła 17,4 GW. Dla porównania w samych Niemczech biogazowni jest ok 10 tys. z czego zdecydowana większość, bo ponad 7,5 tys. wykorzystuje do produkcji energii gnojowicę. Jednak rozwój technologii wodorowych w połączeniu z ideą ekonomii cyrkularnej może sprawić, że Polska wykorzysta moment dziejowy, zmieniając tak zwany mix energetyczny, w którym wodór oraz SMRy (Small Modular Reactors - małe modułowe reaktory jądrowe) mogą okazać się kluczem do sukcesu.

Jednym z pierwszych kroków, jakie podjęto w kierunku wytwarzania wodoru z wykorzystaniem potencjału rolnictwa, jest porozumienie o utworzeniu pierwszej w Europie Rolniczej Doliny Wodorowej. Pod koniec ubiegłego roku w gminie Sokoły na Podlasiu rozpoczęto prace nad stworzeniem łańcucha wytwarzania zielonej energii opartej o sektor rolniczy, który jest mocną stroną tego regionu. - Idea rolniczych dolin wodorowych to początek drogi, którą musimy zacząć już dziś.

Zdecentralizowana produkcja wodoru oparta o wykorzystanie możliwości polskiego rolnictwa to kwestia nie tylko ekonomii, dekarbonizacji czy transformacji energetycznej i paliwowej, ale przede wszystkim bezpieczeństwa energetycznego Polski - Paweł Piotrowicz, ekspert ds. technologii wodorowych w TÜV SÜD Polska i prezes Stowarzyszenia Hydrogen Poland.

Więcej...

08/2022 Komentarze (0)

Renesans węgla i reforma EU ETS remedium na kryzys

11-08-2022

Trwająca w całej Europie transformacja energetyczna wymaga stabilnych dostaw energii, które w coraz większym stopniu są od wielu miesięcy zabezpieczane przez zwiększone wykorzystanie węgla. Dla utrzymania bezpieczeństwa energetycznego Polski kluczowe znaczenie mają dostępność krajowego węgla i przewidywalne koszty jego produkcji. Zdaniem dr. hab. Mariusza Ruszela - prof.  Politechniki Rzeszowskiej oraz prezesa Instytutu Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza - w obliczu agresywnej polityki militarnej i surowcowej Rosji te dwa czynniki kształtują najbliższą przyszłość krajowej energetyki. 

Prowadzona od dawna przez Rosję celowa destabilizacja unijnego rynku energetycznego udowodniła, jak wielkie ryzyko wynika z uzależnienia Europy od importu surowców. Skalę tego ryzyka ujawniła z całą brutalnością rosyjska inwazja na Ukrainę, która wstrząsnęła zarówno rynkami, jak i europejskimi politykami, ignorującymi dotychczas ostrzeżenia przed uzależnieniem energetycznym od Rosji. Wojna na Ukrainie jest nowym czynnikiem, który może przyspieszyć dyskusję o tym, w jakim kierunku i jakimi metodami należy reformować trwającą transformację energetyczną i jej główny cel, czyli wdrażanie polityki klimatycznej UE.

„Transformacja energetyczna to proces, który w dzisiejszych warunkach powinien być realizowany w oparciu przede wszystkim o surowce dostępne na terenie konkretnego kraju. W związku z obecnym kryzysem energetycznym odczuwalnym na całym kontynencie, modelując przyszły miks energetyczny Polski i UE oraz planując drogę dojścia do wyznaczonego celu musimy brać pod uwagę nie tylko ochronę klimatu, ale również koszty oraz bezpieczeństwo" - mówi prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza, prof. Mariusz Ruszel. 

W obliczu chaosu na rynkach i gwałtownych skoków cen surowców energetycznych widać lepiej niż kiedykolwiek, że zapewnienie dostępu do surowców jest kluczowe dla powodzenia transformacji energetycznej. Chodzi przy tym nie tylko o surowce energetyczne, ale również inne materiały niezbędne do realizacji inwestycji w kierunku odnawialnych źródeł energii. 

Więcej...

08/2022 Komentarze (0)

12 nowych farm fotowoltaicznych

04-08-2022

PGE Energia Odnawialna przyspiesza program budowy nowych inwestycji fotowoltaicznych. Spółka podpisała umowy na realizację kolejnych dwunastu jednomegawatowych projektów. Instalacje PV powstaną na Podlasiu, Mazowszu, Podkarpaciu oraz w województwach: łódzkim, opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. 

Farmy fotowoltaiczne zostaną uruchomione w pierwszym kwartale 2023 r. Większość z nich tj.: PV Prusocin (powiat mławski), PV Ulasek (powiat wyszkowski), Wola Jedlińska (powiat radomszczański), PV Przyłuski (powiat rawski), PV Markowce (powiat sanocki), PV Budzisław Nowy (powiat kolski) i PV Szewo (powiat włocławski) powstanie na wydzierżawionych przez spółkę gruntach prywatnych.

Kolejne trzy instalacje: PV Zawidów 1, PV Zawidów 2 (powiat zgorzelecki) oraz Lesko 2 (powiat leski) PGE Energia Odnawialna zbuduje na terenach należących do samorządu. Natomiast PV Opole powstanie na gruntach Elektrowni Opole.

To już kolejne inwestycje fotowoltaiczne PGE, na które w tym roku zostały uruchomione lub rozstrzygnięte przetargi. Największym projektem jest instalacja o mocy 153 MW, składającą się dwóch farm - PV Jeziórko 1 i PV Jeziórko 2. Większa jej część (100 MW) powstanie do końca 2023 r. na terenie gminy Grębów w powiecie tarnobrzeskim na Podkarpaciu.

Łącznie, w 2022 roku PGE Energia Odnawialna ma w planach uzyskanie pozwoleń na budowę projektów PV o mocy około 260 MW. W kolejnych latach, gdy  ten proces przyspieszy, spółka będzie mogła rokrocznie ogłaszać przetargi na ponad 300 MW w energetyce słonecznej.

Więcej...

08/2022 Komentarze (0)

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: