Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Wrzesień 2022

Jak fotowoltaika pozwala oszczędzać samorządom?

30-09-2022

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się zainteresowaniem również wśród samorządów. Wielu wójtów, burmistrzów, starostów już zdecydowało się na takie rozwiązanie, licząc na znaczne oszczędności w rachunkach za prąd, a także poprawę czystości powietrza. Inni stoją w kolejce po dofinansowanie mając świadomość, że to przyszłościowy i właściwy kierunek. 

W ostatnich latach bycie eko jest modne. Wśród samorządów także.

Obserwujemy jak gminy, powiaty, starostwa prześcigają się w ekoinwestycjach. Jest to jak najbardziej uzasadnione.

Są samorządy, które szybko dokonały analizy opłacalności i zdecydowały się na inwestycje fotowoltaiczne. Własne farmy fotowoltaiczne wybudowały dotychczas m.in. przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne w Rzeszowie, Lublinie i Koninie.

Dzięki inwestycjom w farmy fotowoltaiczne, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie od 2016 roku udało się zaoszczędzić na rachunkach za prąd już ponad 3,5 mln zł.

W energetykę odnawialną inwestują na dużą skalę oprócz samorządów i ich przedsiębiorstw z większych miast również mniejsze miejscowości. Takim przykładem jest gmina i miasto Lądek-Zdrój, gdzie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1 MW ma przynosić oszczędności na rachunkach za energię nawet 280 tys. rocznie.

Fotowoltaika przynosi wiele korzyści. Zwykle mówi się dużo o korzyściach indywidualnych, ale coraz częściej również samorządy przykładają uwagę do oszczędności i bycia eko na większą skalę. Walka ze smogiem, obniżenie rachunków za prąd, a także zapewnienie sobie niezależności energetycznej to bardzo przekonujące argumenty, które powodują, że społeczeństwo jest bardziej zadowolone i zdrowsze. Ważne, żeby zmienić przekonania i otworzyć się na nowe - mówi Piotr Kisiel, dyrektor zarządzający Manitu Solar Sp. z o. o.

Więcej...

09/2022 Komentarze (0)

Energetyka wiatrowa gwarancją niezależności Polski?

13-09-2022

Jak wskazuje raport „Energia wiatrowa w Europie: statystyki z 2021 r. i prognozy na lata 2022-2026" opracowany przez europejskie stowarzyszenie WindEurope, tylko w 2021 roku zainstalowano w Polsce na lądzie farmy wiatrowe o mocy 660 MW. Onshore zaspokoił zatem 9% krajowego zapotrzebowania na prąd. Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii jest jednak wysokie nie tylko ze względu na postawione przez Komisję Europejską cele klimatyczne, lecz także - a może przede wszystkim - z uwagi na potrzebę przynajmniej częściowego uniezależnienia się energetycznie naszego kraju. Potrzebę tę drastycznie uwypukliła wojna w Ukrainie i europejskie sankcje nałożone na rosyjskiego agresora.

Zapotrzebowanie rośnie

Firmy doradcze i projektowe dostrzegają rosnące zainteresowanie usługami z zakresu przygotowania instalacji wiatrowych. O tym, czego poszukują obecnie, opowiada przedstawicielka ILF Consulting Engineers Polska - firmy, która pozyskała kontrakty z zakresu morskiej energetyki wiatrowej na kwotę ponad 20 milionów złotych.

Inwestorzy składają do nas różne zapytania: o doradztwo techniczne, formalne, prawne, środowiskowe, określenie parametrów technicznych, przygotowanie wsadu do wniosków o wydanie pozwolenia na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich, pozwolenia na układanie i utrzymywanie kabli lub rurociągów na obszarach morskich wód wewnętrznych i morza terytorialnego, pozyskiwanie pozwoleń i decyzji na etapie badań geologicznych, przygotowanie kontrwniosku o pozwolenie na lokalizację czy opracowanie projektu koncepcyjnego - mówi Beata Nepelska-Kula, Dyrektorka Zarządzająca ILF Consulting Engineers Polska. - Liczba kierowanych do nas zapytań rośnie - w 2021 dostaliśmy 6-krotnie więcej zapytań o usługi dotyczące morskiej energetyki wiatrowej niż jeszcze 3 lata wcześniej. Pokazuje to, że transformacja energetyczna kraju nabiera tempa.

 

Więcej...

09/2022 Komentarze (0)

Kogeneracja gwarantem bezpieczeństwa energetycznego. Rozmowa z Wojciechem Dąbrowskim, prezesem Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych

08-09-2022

Pierwsze półrocze 2022 r. obfitowało w szereg wydarzeń, które istotnie wpłynęły na sytuację w sektorze elektroenergetycznym i branży ciepłowniczej. Z jednej strony agresja Rosji na Ukrainę, z drugiej rosnące ceny uprawnień do emisji CO2 czy koszty zakupu surowców energetycznych. Dużo miejsca w debacie publicznej zajmują kwestie bezpieczeństwa energetycznego i kierunków oraz tempa realizacji ambitnych celów zawartych w pakiecie Fit for 55.

 - Panie Prezesie, jaka przyszłość czeka polskie elektrociepłownie w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej, ogólnoeuropejskiej debaty na temat transformacji energetycznej, jak również przyszłości pakietu Fit for 55?

- Jednym z głównych tematów, który ma i będzie mieć ogromny wpływ na przyszłość produkcji ciepła i energii elektrycznej w Polsce oraz Unii Europejskiej jest bez wątpienia wojna w Ukrainie. Trudno dziś przewidzieć jej długoterminowe skutki. Jednak z pewnością można stwierdzić, że działania podejmowane przez polską energetykę i ciepłownictwo w ostatnich latach, dziś procentują wyższym poziomem bezpieczeństwa i mniejszymi obawami o stabilne dostawy energii i ciepła. W debacie unijnej, nasza uwaga koncentruje się na ostatecznym kształcie dyrektyw wchodzących w skład tzw. pakietu Fit for 55. Pod koniec kwietnia w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach spotkałem się z europejską komisarz ds. energii Kadri Simson. Rozmowa dotyczyła właśnie wyzwań dla polskiego ciepłownictwa w kontekście pakietu Fit For 55. Przedstawiłem nasze oczekiwania, jak również obawy związane z planami Komisji Europejskiej.

- Wspomina Pan o pakiecie Fit for 55? Dlaczego w takim kształcie jak zaproponowany obecnie nie może zostać wdrożony?

- Z uwagą przyglądamy się finalnym wersjom aktów procedowanych w ramach pakietu Fit for 55, które zdeterminują przyszłość kogeneracji. Organizacje branżowe, w tym PTEZ, zaprezentowały swoje uwagi do zmian w dyrektywach EED, EPBD oraz RED. 

Więcej...

09/2022 Komentarze (0)

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: