Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Listopad 2022

Interkonektor Polska – Słowacja jest!

30-11-2022

26 sierpnia br. w Strachocinie odbyła się uroczystość zakończenia budowy nowego połączenia gazowego Polski i Słowacji. Planowany termin uruchomienia eksploatacji komercyjnej tego interkonektora to październik 2022 roku. Wybudowany gazociąg umożliwi przesył gazu na poziomie 5,7 mld m3 (w skali roku) w kierunku Polski oraz 4,7 mld m3 (w skali roku) w kierunku Słowacji. Dzięki temu połączeniu gazowemu Polska zyskuje infrastrukturalny dostęp do źródeł gazu zlokalizowanych w krajach Europy Południowej, Afryki Północnej oraz obszaru Kaukazu. Słowacja zyskuje dostęp do gazu z Baltic Pipe (szelf norweski), Terminala LNG w Świnoujściu, Terminala LNG w Kłajpedzie.

Na uroczystości w Strachocinie byli obecni przedstawiciele Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rządu Republiki Słowackiej. - Rok 2022 jest momentem finalizacji strategii rządowej, mającej na celu dywersyfikację dostaw gazu do Polski i uniezależnienie się od jego rosyjskiego dostawcy. Ma to szczególne znaczenie w kontekście wojny na Ukrainie. Polska jako jeden z nielicznych krajów Unii Europejskiej przewidziała sytuację wstrzymania dostaw gazu z kierunku wschodniego i z odpowiednim wyprzedzeniem przygotowała się na tę sytuację. Wybudowanie interkonektora gazowego Polska - Słowacja, Baltic Pipe czy połączenia z Litwą są tego dowodem - powiedziała Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska w Polsce. - Nowe połączenie gazowe Polski ze Słowacją, wraz z uruchomionym w maju interkonektorem z Litwą i finalizowanym obecnie projektem Baltic Pipe, znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa dostaw gazu do obiorców w Polsce. Dzięki tej nowej infrastrukturze zarówno my, jak i nasi słowaccy sąsiedzi zyskujemy dostęp do całkowicie nowych rynków gazu - powiedział Mateusz Berger, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Wybudowane w ramach Inicjatywy Trójmorza nowe połączenie gazowe łączy Polskę z całkowicie nowymi źródłami gazu, które są niezależne od Rosji. Poprzez Słowację, Węgry i Rumunię zyskujemy dostęp do terminali LNG w Grecji, Turcji, Chorwacji, a także do złóż gazu zlokalizowanych na Morzu Śródziemnym i na Kaukazie. W związku z dzisiejszą uroczystością chcę podziękować pracownikom GAZ-SYSTEM, naszym słowackim partnerom z EUSTREAM, a także wszystkim instytucjom, urzędom, wykonawcom za duże zaangażowanie przy realizacji tego trudnego i złożonego przedsięwzięcia - powiedział Tomasz Stępień, Prezes GAZ-SYSTEM.

Więcej...

11/2022 Komentarze (0)

Kryzys energetyczny w Chinach

24-11-2022

Ekstremalna susza w Chinach doprowadziła w ostatnich tygodniach do niskiego poziomu wód. Spalone regiony, zależne od energii wodnej, zostały zmuszone  do zamknięcia fabryk lub ograniczenia produkcji. W rezultacie racjonowania energii pod znakiem zapytania stanęły globalne łańcuchy dostaw. Szkody ponieśli także giganci Toyota i Tesla.

Tegoroczne lato z temperaturami przewyższającymi 40 stopni jest najgorętszym i najbardziej suchym w Chinach od czasu, gdy w 1961 r. rozpoczęto prowadzić rejestry temperatur i opadów. Na upałach najbardziej ucierpiało dorzecze rzeki Jangcy, rozciągające się od południowo-zachodniej prowincji Syczuan do miasta Szanghaj na wybrzeżu. W regionie tym mieszka ponad 370 mln. ludzi i znajduje się kilka kluczowych ośrodków produkujących m.in. chipy do procesorów, panele słoneczne, części samochodowe i inne towary przemysłowe, które musiały zamknąć lub ograniczyć działalność. Mimo że fabrykach w Syczuanie przywrócono zasilanie po dwóch tygodniach od wprowadzenia ograniczeń, wiele fabryk nadal boleśnie odczuwa konsekwencje przerwy w dostawie prądu i ograniczenia produkcji.

Kryzys energetyczny zagraża wszystkim dostawom

Południowo-zachodnie Chiny ucierpiały najbardziej, ponieważ zdecydowana większość fabryk zaspokaja swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną z energii wodnej. Inne części kraju polegają w większym stopniu na energii z węgla, dlatego nie zostały w takim stopniu dotknięte - zauważa Tomasz Cincio, prezes Droplo, globalnej platformy B2B dla sprzedawców online i hurtowni oraz producentów, która umożliwia szybkie nawiązanie współpracy poprzez dostęp sprzedawców do bazy zintegrowanych dostawców i blisko miliona produktów gotowych do sprzedaży w internecie. - W konsekwencji przerwania pracy fabryk pod znakiem zapytania stanęła stabilność globalnych łańcuchów dostaw w wielu sektorach, od metali, takich jak aluminium, do sektora spożywczego i produkcji części samochodowych.

Co niepokojące, chiński kryzys energetyczny wpłynął nie tylko na działalność małych, regionalnych firm, lecz także dużych przedsiębiorstw państwowych i zagranicznych - dodaje.

Więcej...

11/2022 Komentarze (0)

Polacy zmienili nastawienie do elektrowni wiatrowych

14-11-2022

85% Polaków popiera rozwój i budowę nowych elektrowni wiatrowych - wynika z badania SW Research przeprowadzonego na zlecenie Eurowind Energy. Ponad 58% badanych przekonało się do energii odnawialnej. Na zmianę nastawienia miało wpływ wiele wydarzeń ostatnich miesięcy takich jak m.in. podwyżki cen prądu oraz brak węgla. Zdanie w tej kwestii zmienili zwłaszcza respondenci powyżej 50. roku życia, prawie 62% z nich deklaruje o wiele bardziej pozytywne nastawienie niż pół roku temu.

Agencja badawcza SW Research na zlecenie firmy Eurowind Energy, spółki z sektora OZE, zapytała Polaków o ich stosunek do rozwoju i budowy farm wiatrowych. 85% respondentów deklaruje nastawienie pozytywne. Przeciwko farmom wiatrowym jest niewiele ponad 4% społeczeństwa. Jako główne zalety energii wiatrowej ankietowani wskazują to, że wiatr jest źródłem energii, które nigdy się nie wyczerpie (57,8%) fakt, iż turbiny wiatrowe nie zanieczyszczają środowiska naturalnego (46,4%), oraz że farmy wiatrowe są oszczędne w porównaniu z paliwami kopalnymi przez pominięcie procesów ich wydobywania oraz późniejszego transportu (36,9%).

-  Biorąc pod uwagę koszty, energia pozyskiwana z wiatru jest obecnie najbardziej konkurencyjna. Im więcej zielonej energii znajdzie się w polskim systemie energetycznym, tym większe przełożenie będzie to miało na jej ceny hurtowe. Nabrało to znaczenia zwłaszcza w ostatnich miesiącach. Dlatego cieszy nas fakt, iż społeczeństwo jest coraz bardziej świadome i odpowiedzialnie podchodzi do kwestii energetycznych - mówi Andrzej Skrzypczak, Project Manager, Eurowind Energy.

Pozytywne nastawienie do farm coraz większe

Ponad 58% respondentów deklaruje, iż pól roku temu ich nastawienie do farm wiatrowych nie było tak optymistyczne. Zaledwie 8,5% zmieniło zdanie na negatywne i nie popiera budowy oraz rozwoju farm wiatrowych.

Grupą, w której nastąpiła najbardziej znaczna zmiana przekonań są respondenci powyżej 50. roku życia. Prawie 62% z nich deklaruje, iż zmienili nastawienie do energii pozyskiwanej z wiatru w ostatnich miesiącach. 

Więcej...

11/2022 Komentarze (0)

Cyberataki w energetyce

02-11-2022

CERT podaje, że w 2021 roku prawie 14% wszystkich cyberataków w naszym kraju dotyczyło sektora energetycznego. Na świecie 34% firm z branży naftowej i gazowniczej w ciągu ostatnich dwóch lat napotkało problem przejęcia maszyn przez hakerów. Ochrona internetu rzeczy (IoT) jest obecnie jednym z większych wyzwań dla całej branży.

Czy innowacje są niebezpieczne?

Głównym powodem stałego wzrostu liczby cyberataków jest stosowanie coraz nowszych technologii. Przemysł w rosnącym tempie opiera się o zastosowanie chmur obliczeniowych, sztucznej inteligencji i internetu rzeczy. Sieci wewnętrzne powiększają się o nowe rozwiązania, z czasem skutkujące powstaniem technologicznej wieży Babel .

W plątaninie wielu systemów operacyjnych, sterowników, aktualizowanych w różnych momentach czasowych oprogramowań, wykrycie zaistniałego ataku staje się znacznie trudniejsze. 

W 2021 roku CERT przedstawił analizę unaoczniającą możliwość przejęcia całkowitej kontroli m.in. nad oczyszczalniami i przepompowniami ścieków, małymi elektrowniami wodnymi  czy choćby systemem centralnego ogrzewania w wieży kontroli lotów.

Szczególnie narażone na cyberzagrożenia są inteligentne fabryki, gdzie cyber-fizyczne systemy produkcyjne znacząco zwiększają liczbę potencjalnych wektorów ataków.  Pamiętać jednak należy, że nawet mniej zaawansowane technologicznie zakłady są narażone na ataki, a tymczasem w wielu przypadkach strategia bezpieczeństwa pomija obszar przemysłowy; często brakuje podstawowej wiedzy w zakresie  liczby i rodzaju urządzeń podpiętych do sieci przemysłowej i czy w ogóle są one zabezpieczone -  mówi Katarzyna Berbeć, dyrektor ds. Strategii i Rozwoju w ICsec S.A.

Co ciekawe coraz częściej słyszymy doniesienia o rosnącym trendzie wzrostu ataków typu ransomware na małe i średnie przedsiębiorstwa, dotąd pomijane przez cyberprzestępców. 

Więcej...

11/2022 Komentarze (0)

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: