Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Lipiec 2024

Wyzwania i bariery dekarbonizacji w polskim przemyśle

31-07-2024

Jeszcze trzy lata temu raport McKinsey & Company kusił efektownym scenariuszem, w którym pełna dekarbonizacja polskiej gospodarki do 2050 r. jest osiągalna. Czy jednak ciągle możemy podzielać ten optymizm?

Jak pokazuje najnowsze badanie firmy DUON, aż 70 proc. firm przemysłowych zobowiązanych do dekarbonizacji nie ma jeszcze ani konkretnego planu na przeprowadzenie procesu, ani wybranych dostawców. Co je hamuje? Kryzys gospodarczy i wojna w Ukrainie nie tłumaczą wszystkiego. Problem wydaje się głęboko strukturalny.

Silne motywacje

Presja klientów wcale nie ma decydującego głosu. Badani przyznają, że głównym motorem do zmian jest perspektywa kar i ryzyko nieotrzymania pozwolenia na użytkowanie instalacji. Prawie 47 proc. firm decyduje się odejść od węgla wyłącznie ze strachu przed konsekwencjami. Co trzeci badany wskazuje, że impuls wynika z proekologicznej strategii firmy, a jedynie dla 8 proc. liczy się głównie opinia klientów.

Firmy doskonale rozpoznały długofalowe zalety dekarbonizacji, które zmienią na plus ich codzienność. Nawet jeśli sama presja klientów miewa nikłe znaczenie dla procesu decyzyjnego, to już ogólna poprawa wizerunku jest realną, atrakcyjną korzyścią dla ponad połowy badanych. Firmy spodziewają się też zwiększenia własnej konkurencyjności na rynku (31,9 proc. wskazań) oraz uproszczenia produkcji i organizacji (25,5 proc.). Co ciekawe, na udzielone odpowiedzi nie miały wpływu ani branża, ani wielkość zakładu.

Silniejsze ograniczenia

Zalety transformacji wydają się jasne i kuszące, a jednak tempo dekarbonizacji, choć nieznacznie, to wyhamowuje. Porównując tegoroczne badanie firmy DUON i Instytutu Keralla Research z tym z 2021 r., widzimy, że 2 lata temu prawie 54 proc. badanych miało wybranych dostawców, którzy będą wdrażać zmiany lub już zaczęli to robić. W tym roku na tak zaawansowanym etapie jest tylko 30 proc. firm.

Co powstrzymuje badanych przed ruszeniem z miejsca? Entuzjazm połowy ochładza niepewna sytuacja na rynku.

Więcej...

07/2024 Komentarze (0)

Giganty hydroenergetyki

23-07-2024

Największe elektrownie wodne na świecie stanowią ważny składnik globalnego systemu energetycznego i odgrywają kluczową rolę w zaspokajaniu rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną przy jednoczesnym zmniejszaniu emisji gazów cieplarnianych. Ich budowa i eksploatacja wymagają jednak odpowiedzialnego podejścia do środowiska i zapewnienia bezpieczeństwa.

Poniżej przedstawiamy listę największych elektrowni wodnych na świecie, wraz z krótkim opisem każdej z nich:

Elektrownia wodna na Zaporze Trzech Przełomów (Three Gorges Dam) - Chiny:

Moc zainstalowana: około 22,5 gigawatów (GW).

Elektrownia wodna jest największą elektrownią wodną na świecie pod względem mocy zainstalowanej. Jest to również jedna z najważniejszych inżynieryjnych konstrukcji na świecie. Wykorzystuje potencjał rzeki Jangcy i jest ważnym źródłem energii elektrycznej dla Chin.

Zapora Trzech Przełomów jest nie tylko największą elektrownią wodną na świecie, ale także największą elektrownią pod względem mocy zainstalowanej. Znajduje się na rzece Jangcy w prowincji Hubei w Chinach.

Budowla ma długość około 2,3 kilometra i wysokość ponad 180 metrów. Tworzy ogromny zbiornik wodny zwany Zbiornikiem Trzech Wąwozów.

Elektrownia jest ogromnym projektem inżynieryjnym, który miał na celu zapobieganie powodziom, produkcję energii elektrycznej oraz ułatwienie żeglugi na rzece Jangcy.


Elektrownia wodna Itaipu - Brazylia/Paragwaj:

Położenie: Rzeka Paraná na granicy Brazylii i Paragwaju.

Moc zainstalowana: około 14 GW.

Itaipu jest wspólnym przedsięwzięciem Brazylii i Paragwaju na rzece Paraná. Jest to największa elektrownia wodna na świecie pod względem produkcji energii elektrycznej.

Elektrownia Itaipu jest symbolem współpracy między narodami i dostarcza znaczne ilości energii elektrycznej dla obu krajów, co ma istotne znaczenie dla ich gospodarek.

Więcej...

07/2024 Komentarze (0)

Sankcje na LPG

11-07-2024

Europejskie sankcje na LPG, które są obecnie rozpatrywane przez Komisję Europejską w ramach dwunastego pakietu sankcji gospodarczych przeciw Rosji, powinny zostać wprowadzone odpowiedzialnie, z odpowiednim okresem przejściowym - minimum 12-miesięcznym. Dla Polski i dla polskich przedsiębiorców jest to niezbędne, aby prowadzić dalsze inwestycje i chociaż częściowo przygotować infrastrukturę, która od rozpoczęcia wojny w Ukrainie jest finansowana wyłącznie przez polskie, prywatne firmy. Sam sektor prywatny nie udźwignie w całości tych prac bez wsparcia - niezbędne jest zatem zaangażowanie państwa i uruchomienie strategicznych projektów infrastrukturalnych umożliwiających dystrybucję LPG do Polski oraz na terenie Polski.

Warto zdać sobie sprawę, z jak dużym i ważnym rynkiem mamy do czynienia:

  • Na cztery samochody korzystające z LPG na terenie UE aż trzy z nich jeżdżą w Polsce, wiele z nich to taksówkarze, którzy na pewno mocno odczują embargo na gaz płynny.
  • Nie jest wykluczone, że od razu po wprowadzeniu embarga może dojść do przejściowych okresów, w których LPG nie będzie dostępne dla konsumentów. To o tyle istotne, że w tym scenariuszu zaczną się szybko kurczyć zapasy benzyny na stacjach w Polsce.
  • Rośnie znaczenie LPG w przemyśle - ma to związek z konsekwencjami, które przyniosła agresja Rosji na Ukrainę: ceny i dostępność surowców malała i jest to jeden z głównych powodów, dlaczego przedsiębiorcy w Polsce, choćby huty szkła czy producenci rolni, chętniej korzystają dziś z LPG. Kiedy zabraknie gazu płynnego na rynku, odbije się to na ich sytuacji, negatywnie wpływając na zaopatrzenie firm, ich moce produkcyjne i kondycję finansową.

Warto też zdać sobie sprawę, w jak ważnym okresie dla LPG się znajdujemy: otóż dyskusje nad sankcjami przypada na rozpoczęty właśnie sezon grzewczy, a zmiana kontraktów na dostawy i logistykę, które obecnie obowiązują, wymaga co najmniej 12 miesięcy.

Od momentu rozpoczęcia wojny w Ukrainie polscy przedsiębiorcy, którzy pokrywają około 50% rynku LPG w Polsce - poczynili ogromne jak na swoje możliwości inwestycje, zmieniając kierunki dostaw LPG ze Wschodu na Zachód. Dzięki temu około 50% dostaw LPG dociera dzisiaj do Polski z Zachodu i Północy. Niestety - to limit obecnych możliwości infrastrukturalnych w Polsce. Już teraz obserwujemy problemy z tranzytem LPG z Zachodu koleją przez inne państwa, głównie Niemcy. To dodatkowo pogarsza przepustowość polskiej sieci kolejowej - która także wymaga sporych inwestycji i podlega nieustającym remontom. A zatem należy zrobić wszystko, aby Polska i polscy obywatele nie ucierpieli na sankcjach, szczególnie w kontekście braków tego surowca.

Więcej...

07/2024 Komentarze (0)

Redukcja emisji równa zasadzeniu 10 mld drzew

02-07-2024

Firma dostarcza czystą energię do ponad 150 krajów, zmniejszając emisję gazów cieplarnianych równoważną zasadzeniu ponad 10 miliardów drzew. Swoją aktywność podsumowuje w wydanym właśnie raporcie.

Trina Solar Co. światowy lider w dziedzinie inteligentnych rozwiązań w zakresie energii słonecznej, opublikowała swój raport zrównoważonego rozwoju za 2022 r.. Raport podsumowuje wysiłki firmy na rzecz zrównoważonego rozwoju przemysłu energetycznego i zaangażowanie w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Trina Solar dotychczas dostarczyła czystą energię do ponad 150 krajów, zmniejszając emisję gazów cieplarnianych równoważną zasadzeniu około 10,3 miliarda drzew. Do tej pory firma dostarczyła moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy przekraczającej 140 GW, co odpowiada 6,1-krotności mocy zainstalowanej największej na świecie elektrowni - Tamy Trzech Przełomów w Chinach.

Raport ujawnia, że ​​w 2022 r. intensywność emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych przez Trina Solar na megawat produkcji ogniw wyniosła 23,76 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla (tCO2e/MW), a w przypadku produktów modułowych 9,2 tCO2e/MW. Stanowi to odpowiednio spadek o 51% i 62% w stosunku do poziomu bazowego z 2020 r. Ponadto energochłonność produktów z ogniwami spadła o 54% w stosunku do poziomu bazowego z 2020 r., podczas gdy energochłonność modułów spadła o 42%.

Raport potwierdza również, że intensywność zużycia wody przez firmę Trina Solar w przypadku produktów z ogniwami spadła. Wyniosła ona dokładnie 384,89 ton/MW, więc o 63% mniej w stosunku do poziomu bazowego z 2020 r., podczas gdy intensywność zużycia wody w przypadku produktów modułowych wyniosła 39,83 ton/MW (spadek o 53%).

Od momentu powstania w 1997 roku Trina Solar podjęła szereg inicjatyw promujących globalną transformację energetyczną. Firma ściśle współpracuje z kluczowymi interesariuszami, aby zapewnić stałe dostawy produktów z obszaru energii słonecznej i organizuje szkolenia technologiczne dla krajów rozwijających się w ich przechodzeniu na energię odnawialną.

Trina Solar znalazła się na liście 2022 Forbes China Top 50 Sustainable Development Industrial Enterprises i zdobyła nagrodę Ernst & Young Sustainability Excellence Award 2022. W 2022 roku firma - we współpracy z międzynarodową organizacją World Wildlife Fund (WWF) - uruchomiła globalną inicjatywę Clean Energy for Earth, wzywając rządy, firmy i społeczności do współpracy w celu przyczynienia się do zerowej emisji netto w przyszłości. Dzięki sukcesom w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych Trina Solar jest jedyną firmą fotowoltaiczną, która otrzymała nagrodę WWF: Climate Solver Award.

 

Więcej...

07/2024 Komentarze (0)

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: