Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Sierpień 2024

Redukcja emisji równa zasadzeniu 10 mld drzew

26-08-2024

Firma dostarcza czystą energię do ponad 150 krajów, zmniejszając emisję gazów cieplarnianych równoważną zasadzeniu ponad 10 miliardów drzew. Swoją aktywność podsumowuje w wydanym właśnie raporcie.

Trina Solar Co. światowy lider w dziedzinie inteligentnych rozwiązań w zakresie energii słonecznej, opublikowała swój raport zrównoważonego rozwoju za 2022 r.. Raport podsumowuje wysiłki firmy na rzecz zrównoważonego rozwoju przemysłu energetycznego i zaangażowanie w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Trina Solar dotychczas dostarczyła czystą energię do ponad 150 krajów, zmniejszając emisję gazów cieplarnianych równoważną zasadzeniu około 10,3 miliarda drzew. Do tej pory firma dostarczyła moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy przekraczającej 140 GW, co odpowiada 6,1-krotności mocy zainstalowanej największej na świecie elektrowni - Tamy Trzech Przełomów w Chinach.

Raport ujawnia, że ​​w 2022 r. intensywność emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych przez Trina Solar na megawat produkcji ogniw wyniosła 23,76 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla (tCO2e/MW), a w przypadku produktów modułowych 9,2 tCO2e/MW. Stanowi to odpowiednio spadek o 51% i 62% w stosunku do poziomu bazowego z 2020 r. Ponadto energochłonność produktów z ogniwami spadła o 54% w stosunku do poziomu bazowego z 2020 r., podczas gdy energochłonność modułów spadła o 42%.

Raport potwierdza również, że intensywność zużycia wody przez firmę Trina Solar w przypadku produktów z ogniwami spadła. Wyniosła ona dokładnie 384,89 ton/MW, więc o 63% mniej w stosunku do poziomu bazowego z 2020 r., podczas gdy intensywność zużycia wody w przypadku produktów modułowych wyniosła 39,83 ton/MW (spadek o 53%).

Od momentu powstania w 1997 roku Trina Solar podjęła szereg inicjatyw promujących globalną transformację energetyczną. Firma ściśle współpracuje z kluczowymi interesariuszami, aby zapewnić stałe dostawy produktów z obszaru energii słonecznej i organizuje szkolenia technologiczne dla krajów rozwijających się w ich przechodzeniu na energię odnawialną.

Trina Solar znalazła się na liście 2022 Forbes China Top 50 Sustainable Development Industrial Enterprises i zdobyła nagrodę Ernst & Young Sustainability Excellence Award 2022. W 2022 roku firma - we współpracy z międzynarodową organizacją World Wildlife Fund (WWF) - uruchomiła globalną inicjatywę Clean Energy for Earth, wzywając rządy, firmy i społeczności do współpracy w celu przyczynienia się do zerowej emisji netto w przyszłości. Dzięki sukcesom w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych Trina Solar jest jedyną firmą fotowoltaiczną, która otrzymała nagrodę WWF: Climate Solver Award.

Więcej...

08/2024 Komentarze (0)

Kocioł nowej stacji rozruchowej przypłynął

14-08-2024

Elektrownia Dolna Odra, należąca do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, realizuje budowę stacji rozruchowej, która zwiększy elastyczność pracy elektrowni poprzez umożliwienie szybkiego uruchomienia bloków energetycznych w sytuacji ich całkowitego wyłączenia. Na plac budowy transportem rzecznym dotarł już najważniejszy element inwestycji, którym jest trzyciągowy kocioł płomienicowo-płomieniówkowy typu VITOMAX D-HS 37000.

Jest to kocioł wysokociśnieniowy do wytwarzania pary przeznaczony do spalania dwóch rodzajów paliw - gazu ziemnego i lekkiego oleju opałowego. Korpus kotła składa się z cylindrycznego płaszcza, przedniej i tylnej dennicy, falistej płomienicy usytuowanej wewnątrz korpusu kotła, płomieniówek drugiego i trzeciego ciągu spalin oraz przedniej komory nawrotu spalin. Dzięki wyjątkowemu położeniu Elektrowni Dolna Odra, możliwy był transport nowego kotła drogą rzeczną.

 Stacja rozruchowa, która będzie źródłem pary do uruchomienia bloków energetycznych nr 5-8 w Elektrowni Dolna Odra, zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo energetyczne Pomorza Zachodniego przy jednoczesnym zwiększeniu elastyczności pracy poszczególnych bloków energetycznych. Realizowana zgodnie z harmonogramem inwestycja zwiększy możliwość szybkiego reagowania poszczególnych bloków na zwiększone zapotrzebowanie operatora

na energię w krajowym systemie energetycznym, co w wielu sytuacjach może okazać się kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej ilości energii dla odbiorców - podkreśla Sylwester Chruszcz, dyrektor Elektrowni Dolna Odra.

Podstawowymi elementami stacji rozruchowej są kocioł, instalacja rozładunku, instalacja magazynowania paliwa, instalacje technologiczne oraz rurociągi. Część sprzętu, podobnie jak kocioł, dotrze do elektrowni również drogą rzeczną. Instalacja będzie wytwarzała 31 ton przegrzanej pary na godzinę przy sprawności na poziomie 90%. Budowa realizowana jest na niezabudowanej działce, za blokiem nr 8 na terenie elektrowni.

Więcej...

08/2024 Komentarze (0)

Ścieżki rozwoju transportu pasażerskiego w Polsce

12-08-2024

Jednym z głównych wyzwań w dążeniu do neutralności klimatycznej jest dekarbonizacja sektora transportu pasażerskiego, jak i towarowego. Zaproponowany przez Komisję Europejską pakiet „Fit for 55" zakłada m.in. zakaz sprzedaży nowych spalinowych aut osobowych od 2035 roku. W ostatnich latach w Polsce zauważalne jest rosnące wykorzystanie samochodów osobowych, podczas gdy w przypadku transportu publicznego, nie obserwujemy tak dużego przyrostu aktywności. Stwarza to problemy zarówno związane ze wzrostem emisji gazów cieplarnianych, jak i innych substancji oraz wysokim zatłoczeniem miast.

W opublikowanym przez Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (CAKE/KOBiZE) raporcie „Polska NET-ZERO 2050: Rola transportu publicznego w świetle pakietu »Fit for 55« i perspektywy roku 2050" przeanalizowano możliwe ścieżki rozwoju transportu pasażerskiego w Polsce. W odpowiedzi na wyzwania związane z nową legislacją dotyczącą wprowadzenia zakazu sprzedaży spalinowych samochodów osobowych od 2035 porównano dwa scenariusze analityczne:

- NEU_55- zakładający do 2030 r. wdrożenie celów pakietu „Fit for 55" oraz objęcie sektora transportu systemem handlu emisjami (BRT ETS). Dodatkowo, od 2035 wprowadzony zostaje zakaz sprzedaży nowych spalinowych samochodów osobowych.
- NEU_PUBLIC_55- scenariusz uwzględniający wszystkie elementy scenariusza NEU_55 oraz dodatkowo promowanie i dynamiczny rozwój transportu zbiorowego.

Porównanie wyników uzyskanych w obu scenariuszach wskazuje na rolę, jaką może odegrać transport publiczny w dążeniu do neutralności klimatycznej w Polsce.

W scenariuszu NEU_PUBLIC_55 zauważalna jest rosnąca rola transportu publicznego, w szczególności kolei. Promowanie transportu publicznego poprzez jego finansowanie powoduje przesunięcie znacznej części (około 20 mld pkm) aktywności pasażerskiej z transportu indywidualnego na drogowy transport zbiorowy. Innym aspektem obniżania kosztu podróży koleją jest przeniesienie lotów krajowych i wewnątrz UE na kolej, która jest znacznie mniej emisyjna.

Więcej...

08/2024 Komentarze (0)

Kotłownia szczytowo-rezerwowa w Siechnicach

07-08-2024

Nowa kotłownia szczytowo-rezerwowa została oddana do eksploatacji. To kolejny ważny etap inwestycji realizowanej przez Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA należący do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE.

- Oddana właśnie do eksploatacji kotłownia szczytowo-rezerwowa to istotny etap w przygotowaniach do uruchomienia nowej elektrociepłowni w Siechnicach. Już dziś jest ona gwarantem utrzymania dostaw ciepła w najbliższym sezonie grzewczym - podkreśla Dominik Wadecki, prezes zarządu KOGENERACJI. - 

Nasza inwestycja oparta jest na najlepszej dostępnej technologii i zapewni bezpieczeństwo i ciągłość dostaw oraz czystsze powietrze dla mieszkańców. Dzięki czyli o 61 procent. Oznacza to również oszczędności energii pierwotnej na poziomie blisko 600 tysięcy MWh roczni - dodaje Dominik Wadecki.

Nowa, niskoemisyjna, przyjazna dla środowiska inwestycja budowana w Siechnicach zastąpi studwudziestoletni zakład zasilany węglem. Źródłem zasilania będzie gaz ziemny. Nowa jednostka będzie się składała z bloku gazowo-parowego, czterech kotłów szczytowo-rezerwowych i akumulatora ciepła.

Rolą kotłów szczytowo - rezerwowych (KSR) jest praca w szczycie zapotrzebowania na ciepło, kiedy funkcjonowanie pracującego w podstawie bloku gazowo-parowego jest niewystarczające. Kotły wykorzystywane są również jako rezerwa w przypadku ewentualnych awarii podstawowych urządzeń produkcyjnych.

Uruchomienie kotłowni wymagało wielu żmudnych przygotowań. Wszystkie elementy infrastruktury musiały zostać „wpięte" do systemu rur dostarczających do zakładu gaz oraz wyprowadzających ciepło dla odbiorców. Po pierwszym uruchomieniu każdy z kotłów musiał przejść optymalizację oraz testy układów sterowania  i zabezpieczeń. Dopiero po spełnieniu wszystkich niezbędnych kryteriów oraz po wykonaniu ruchu próbnego kotłownia mogła być przekazana do eksploatacji.

Moc cieplna nowej siechnickiej elektrociepłowni osiągnie 315 MWt (dzisiaj 247 MWt), a moc elektryczna 179 MWe (dzisiaj 100 MWe). 

Więcej...

08/2024 Komentarze (0)

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: